Porgandipirukas

Need kaks retsepti on julgelt üle 10 aasta mu lemmikute hulgas olnud. Lihtsad, kiired ja väga nihu ei saa neist kumbki minna. Ok, kui pärmiga liialdada, siis tainas kerkib küll mühinal, aga pärast saia söömist saab poole ööni “mõnusaid” pärmikrookse “nautida” :P

Mõlemad retseptid on pärit 1975. aasta IV – VII klasside tööõpetuse õpikust ja neid ma kasutan n.ö. baasina. Tegelikud kogused tulevad töö käigus, näiteks tänane tainas sai tehtud ca 300 g jahust ja täidis ca 400 g porganditest, nii et ma tegelikult ei tea, mis vahekorras sai ja täidis on, kui kasutada retseptis toodud koguseid. Minu pirukas ulatus diagonaalselt üle ahjuplaadi ja oli õhukese saiakihiga ja ohtra täidisega. Täpselt selline, nagu meile meeldib :)

See täidis on ses suhtes mõnus, et ta on täiesti valmis ega vaja tegelikult küpsetamist (seega sobib ka profitroolidesse või niisama saiakatteks). Kui on aga soov, et täidis kindlamana pirukas püsiks, võiks keedetud muna asemel jahutatud täidisele lisada hoopiski toore muna.

Punumisõpetuse leiab siit.

Sissejuhatus

Pärm koosneb seenekestest, mis vedelikust ja suhkrust toitu saades arenema hakkavad, süsihappegaasi tekitavad ja selle mõjul tainast kergitavad. Pärmseentele soodsaim temperatuur on 25-35 °C. Külma vedelikuga segatud ning jahedas hoitud tainas kerkib aeglaselt, liiga kuuma vedeliku mõjul pärmseened surevad ning tainas ei kerki üldse. Ka tõmbetuul ja vahelduv temperatuur taina kergitamisel ning küpsetamisel takistab pärmseente arengu. Poolküpsete saiade raputamine ja jahutamine võib põhjustada taina kokkulangemist. Rasva- ja suhkrurikas tainas vajab rohkem pärmi ning pikemat kergitusaega.
Suuri saiu, pirukaid ja kringlit küpsetatakse 180 – 220 °C ahjus 30-40 minutit. Väikeseid saiu ja pirukaid 220 – 260 °C juures 10-15 minutit.

Koostis:

 • 1 klaas piima
 • 400-500 g jahu
 • 20 – 30 g pärmi,
 • 1/2 klaasi suhkrut
 • 1/2 tl soola
 • 50 g võid või margariini
 • (3 tera kardemoni)

Valmistamine (eelkergituseta pärmitaigen):

Jahu sõelutakse sooja kaussi. Pärm segatakse käesooja piima ja suhkruga vedelaks, lisatakse sool. Vedelik valatakse jahule, sõtkutakse sitke tainas, mis kausi ja ke küljest lahti lüües ühtlase tombu moodustab. Tainale puistatakse õhuke jahukiht või pintseldatakse rasva. Kauss kaetakse paksu rätikuga ja asetatakse sooja kohta (võib ka sooja vette) kerkima. Kui tainas on umbes kahekordse koguseni kerkinud (1 – 1.5 tundi), sõtkutakse see veel korra läbi ja kergitatakse uuesti 30-40 minutit. Siis sõtkutakse tainas maha, vormitakse laual soovitava suurusega saiadeks, asetatakse ahjuplaadile ja lastakse rätikuga kaetult veel 15-25 minutit kerkida. Enne ahju panemist pintseldatakse saiu lahtiklopitud munaga, magusa kohvi või piimaga, seejärel küpsetatakse.

Pirukatäidise valmistamine

Pirukatäidis peab olema parajalt mahlane. Vedel või liiga rasvane täidis imbub küpsetamisel välja, kuiv täidis pole maitsev. Täidist on tavaliselt vaja sama hulk nagu tainastki. Täidiseid pannakse tainasse alati jahtunult.

Koostis:

 • 250 g tooreid porgandeid
 • 1 spl võid (või margariini)
 • 1/4 tl soola
 • 1/2 tl suhkrut
 • 1 kõvaks keedetud muna
 • veidi muskaati
 • (2 spl keedetud riisi)

Valmistamine:

Porgandid puhastatakse, riivitakse ja hautatakse võis pehmeks. Lisatakse hakitud muna ja maitseained.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: